V predchádzajúcom blogovom príspevku ste si mohli prečítať o tom, čo sme robili prvé dva dni v Mníchove. Dnes zistíte, aký program sme si vymysleli na víkend 🙂 .
Deň tretí: Hohenschwangau a Neuschwanstein (sobota)
Celú sobotu sme si vyhradili na výlet do dedinky Schwangau, nad ktorou sa nachádza jeden z najznámejších zámkov sveta Neuschwanstein. Walt Disney si ho vybral ako predlohu zámku v rozprávke Šípková Ruženka. Hneď oproti sa nachádza hrad Hohenschwangau. Ak sa chystáte do Mníchova na viacej dní, rozhodne odporúčam vyhradiť si čas na ich návštevu. Stojí to za to, ale nezabudnite si kúpiť lístky online predtým ako vycestujete. Ušetríte si tak čas, ktorý by ste inak strávili v rade na lístky a kopu stresu tiež.
Hohenschwangau
Prvá zmienka o hrade Hohenschwangau pochádza z 12. storočia a do roku 1535 patril rytierom zo Schwangau. Počas napoleonských vojen bol takmer zničený a jeho ruiny kúpil v roku 1832 korunný princ Maximilian, ktorý nechal hrad zrekonštruovať. Kráľovská rodina ho potom využívala ako letnú rezidenciu. Po smrti kráľa Maximiliana II. sa hrad stal domovom jeho syna kráľa Ludwiga II. a jeho matky. Od roku 1923 je v správe nadácie Wittelsbacher Ausgleichsfonds.
Hrad je v dokonalom stave a hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, ale je relatívne malý, vďaka, čomu pôsobí útulne, narozdiel od iných stredovekých hradov. Počas celej prehliadky sme mali sprievodkyňu, ktorá nám porozprávala o každej miestnosti, ktorú sme navštívili, o jej histórii a o tom, na čo slúžila. Pripravte sa, ale na to, že pravidlá počas prehliadky sú veľmi prísne, nesmiete sa ničoho dotýkať, v žiadnom prípade nič fotiť a músíte zostať v miestnosti, o ktorej práve dostávate výklad.
Neuschwanstein
Kráľ Ludwig II. začal zámok Neuschwanstein stavať v roku 1868 na brale priamo nad hradom Hohenschwangau. Hoci sa to nezdá, ale zámok v skutočnosti nebol nikdy dokončený, všetky práce prestali po záhadnej Ludwigovej smrti v roku 1886. Podľa našej sprievodkyne je hotová asi len tretina z pôvodného nákresu. Zámok mal súžiť ako kráľova pocta stredovekej kultúre a rytierstvu. Napriek tomu, že zámok bol navrhnutý v sredovekom štýle, bol zariadený najmodernejšou vybavením tej doby. Zároveň je jednou z najznámejších stavieb a ústredným symbolom nemeckého idealizmu. Vo vnutri nájdete množstvo fresiek zobrazujúcich výjavy zo starých germánskych a nordických legiend, ako napríklad Prsteň Nibelungov, Tristan a Izolda alebo Grál kráľa Percivala. Sám Ludwig II. sa často v neskoršom období svoho života identifikoval s Percivalom. Nádherná Spevácka sieň je inšpirovaná sieňami hradu Wartburg, ktorý Ludwig často navštevoval. Rovnako veľkolepá je aj Korunná sála, na ktorej je vidieť vplyv Byzancie a kostolov z počiatku kresťanstva.
Musím sa priznať, že na zámok Neuschwanstein som sa tešila asi najviac z celého výletu (samozrejme okrem kamaráta, ktorého sme ta išli pozrieť 😉 ) Určite som nebola sklamaná, ale viac sa mi asi páčil zámok Nymphenburg alebo možno aj Hohenschwangau. Nechápte ma zle Neuschwanstein je nádherný zámok a určite sa ho oplatí vidieť aspoň raz v živote, ale tým, že sa kráľ Ludwig inšpiroval Stredovekom pri jeho výstavbe sa mi zdal akýsi tmavý. Navyše sa treba pripraviť na to, že rovnakom ako na Hohenschwangau ani na Neuschwanteine vám nedovolia fotiť a budú strážiť každý váš krok.
Keď sme sa vrátili naspäť do Mníchova zastavili sme sa na zmrzlinu (áno viem, dezert pred večerou, ale inak by sme to nestihli) v Der Verrückte eismacher. Neviem, či majú tú najlepšiu zmrzlinu v Mníchove, ale môžem s istotou povedať, že majú určite tie najoriginálnejšie príchute. Ja som si dala pivovú, kopček s príchuťou ružového šampanského s jahodami a ešte jeden, ktorý chutil ako bravčové. Na večeru sme potom išli do pizzérie Ciao Ragazzi. Po dni strávenom obdivovaním nádherných hradov som si povedala, že si zaslúžim poriadnu odmenu a dala som pizzu s prossuttom a mozzarelou. Zdravé stravovanie som už úplne vzdala. Objednala som si k nej pivo, napriek tomu, že k pizze sa veľmi nehodí, ale keď ste v Mníchove je vám odpudtené 🙂 .
Deň štvrtí: rozlúčka s mestom (nedeľa)
Posledné hodiny v Mníchove sme sa rozhodli stráviť príjemnou prechádzkou po centre mesta. Počasie nám prialo a tak sme sa prešli do kaviarne Trachtenvogel, kde sme si dali neskorý brunch. Trachtenvogel znamená v preklade niečo ako vták v obleku a presne ako samotný názov kaviarne ani interér veľmi k sebe neladí, ale to nevadí lebo je to veľmi príjemné miesto, obľúbené medzi študentami, či už na raňajky, brunch alebo si len tak posedieť s priateľmi pri dobrej káve alebo čokoláde. Vraj si môžete vybrať z 20-tich rôznych príchutí. Zároveň to bola aj rozlúčka s naším kamarátom, ktorý sa musel ísť pripravovať na dôležitý pohovor. Z Trachtenvogel sme sa prešli až k rieke, kde sme si na chvíľu sadli a užívali Mníchov a slnko.
Odtiaľ sme sa vybrali na vlakovú stanicu s malou zastávkou v hoteli, kde sme si na deň odložili batožinu. Týmto sa náš výlet do Mníchova skončil a ja sa už neviem dočkať, kam vyrazím najbližšie 🙂 .
Samozrejme na záver budem rada, ak mi v komentároch dáte vedieť, či sa vám článok páčil.